Home / Salon Dekorasyon / Klasik Salon Dekorasyon

Klasik Salon Dekorasyon

Dekorasyonun en kıymetli parçaları her zaman Klasik Salon Dekorasyon ürünleri olmuştur. Önerilen mobilyalar, aksesuarlar ve akla gelebilecek tüm tamamlayıcılar ile klasik dekorasyon fikirleri de dekorasyon namına yapılan bilgi alışverişleri ve diğer paylaşımların baş tacı olmuştur.  Klasik dekorasyon örnekleri o kadar güçlü bir yapıya sahiptir ki; klasik dekorasyon söz konusu olduğunda diğer tüm dekorasyon biçimleri bir adım geriye çekilir. Çünkü hiçbiri, hiçbir koşulda klasik tarz ile tam anlamıyla yarışamaz. Geçmiş ile günümüzü bir noktada buluşturan bu muhteşem dekorasyon fikirlerini uygulamak isteyenler için anlatıyoruz; Klasik Salon Dekorasyon!

Geçmişe ve Geleceğe Seslenen Klasik Mobilyalar

Klasik tarz dışında kalan dekorasyon anlayışları, tarihin herhangi bir döneminde bu anlayışın seslendiği kadar geçmişe ve geleceğe seslenememiştir. Yıllar evvel uygulanan bir klasik dizayn on yıllar sonra tekrar gündeme gelebilir. Üstelik eski haliyle bire bir uyumlu biçimde. Farklı dekorasyon biçimlerinin değişen sezonlarda öne çıkan parçaları da vardır elbet. Buna karşın hiçbiri klasik salon dekorasyon gibi eski hallerini tamamen koruyarak karşımıza gelmezler. Mutlaka çağın gereklerine uygun bir yeniliği bünyelerine katmaları gerekir. Ama bu durum klasik dekorasyon için yok denecek kadar az miktarda geçerlidir.

İşte bu yüzden klasik stile uygun dekore edilmiş evler ve bu evleri süsleyen klasik mobilya ve aksesuarlar için “hiç bir zamana ait olmayan” nitelemesi kullanılır. Bu nitelemenin doğum sebebidir ki, klasik mobilyalar yüzyıllardır tasarlanıp üretilmelerine rağmen, her yıl yeniliklerle beraber önümüze çıkmaktadır.

Ayrıca farklı bir açıdan bakılır ise klasik salon dekorasyon anlayışının gücü çok daha net biçimde anlaşılır olacaktır. Bırakın klasik anlayışa göre üretilmiş mobilyaların yenilerini, bu stilin eskimiş, yıllarca evvel üretilmiş halleri bile çok kıymetli. Bir takım dekorasyon uygulamaları da zaten bu eski hallerden yahut eskitme yöntemlerinden faydalanmıyor mu? İşte bu da klasik dekorasyon örnekleri ile ne kadar değerli bir fikir sahasına sahip olduğumuzun bir başka kanıtı!

Klasik Salon Dekorasyon Uygulamaları

Salonlarda klasik tarzı oluşturmanın onlarca farklı yolu var. Barok tarz, avangart stil bunlardan birkaçı ve en çok kullanılanları! Düz kesimler, oymalar, antika görünümlü mobilyalar derken salonların parıltısı görenlerin gözünü kamaştırıyor.

Klasik salon dekorasyon fikirleri, salonların dizaynı esnasında parçacı değil, bütüncü bir yaklaşımı benimsemeniz gerektiği noktasında birleşiyorlar. Salonda mobilyalardan aksesuarlara, duvar ünitelerinden avizelere, duvar renklerinden halılara kadar her şey konsept bir mekan için düşünülmüş olmalı! Kısacası bir ürünün tek başına sahip olduğu teknik ve estetik özellikler, salonunuzda oluşturmak istediğiniz klasik salon dekorasyonu için yeterli değil!

Klasik dekorasyon örnekleri deyince aklımıza öncelikle koyu renklerin yanında kendini gösteren bej, gümüş, ya da altın tonları geliyor. Varaklı koltuklar ya da varaklı tablo ve aynalar, bu stilin olmazsa olmazlarına işaret ediyor. Varakların klasik koltuk takımları ve aksesuarlara kazandırdığı görkem evin dizaynının bütününe yansıyacak kadar iddialı! Aynı durum oturma odaları için de geçerli.

Klasik dekorasyon fikirleri bu alanların aydınlatılmasında, genel aydınlatmada tek ya da çok katlı taşlı avizeleri öneriyor. Geniş mekanların daha ferah ve aydınlık olmasını sağlayan bu ürünlerin tasarımında şamdanlardan, mumlardan ilham alınıyor. Koltuk takımlarında kumaşların üzerindeki klasik desenler kimi zaman yaldızlı işlemelere dönüşebiliyor. Ayrıca oymalarda her daim klasik salonların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Sizde salonunuzda ayrıcalıklı bir hava oluşturmayı arzu ediyorsanız, kol kısımları ve üst ahşap bölümleri burgulu ya gül desenli özel bir tasarım seçebilirsiniz. Bu ahşap bölüm koyu toprak renginde olursa, krem tonları ile mobilyanızı rahatlıkla kombine edebilirsiniz. Tasarıma hareket kazandırmak için kapitoneli bir berjer tercih edebilirsiniz. Klasik salonların tamamlayıcı klasik aksesuarların en başında tablolar yer alıyor. Salonda yer vereceğiniz tabloların çerçevelerinin koltuk takımınızın ahşap kısmı ile uyumlu bir renkte olmasına özen göstermelisiniz.

About iga

Check Also

Boho Tarzı Salon Dekorasyonu

Boho tarzı, salonlarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor. Boho …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.