Home / Salon Dekorasyon / Küçük Salon Dekorasyon

Küçük Salon Dekorasyon

Küçük salon dekorasyonu nasıl olmalı?” diye düşünüyor ama işin içinden çıkamıyor musunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz. Günümüz modern hayat düzeninde pek çok kişi yalnız veya küçük aileler halinde yaşamayı tercih ediyor.

Oldukça yaygın olan küçük boyuttaki evlerin en büyük sıkıntısı ise yanlış dekore edildiğinde bir hayli boğucu ve dar hale gelebilmesidir.

Özellikle günün büyük bir bölümünün geçirildiği, ailelerin, misafirlerin birlikte televizyon karşısında saatlerce oturup sohbet ettikleri salonlar, dar daireleri dekore ederken özen gösterilmesi gereken başlıca odadır.

Peki, küçük salon dekorasyonu nasıl olmalı ve küçük salonlarda mobilya tercihinin püf noktaları nelerdir?

Küçük Salonlarda Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Küçük salon dekorasyonu için en kritik nokta doğru mobilya seçimidir. Öncelikle salonun büyük bir bölümünü kaplayacak olan koltukların seçimini yapmakla işe başlayabilirsiniz. Küçük evler için koltuk seçimi yaparken, fazla yer kaplayan çok parçalı ve büyük boyutlarda bir koltuk takımı yerine daha küçük köşe koltuk takımlarına yönelmelisiniz.

Koltuk seçimi dışında, diğer mobilyaları seçerken de büyük mobilyalardan olabildiğince kaçınmalısınız. Zemin ne kadar açık kalırsa geniş alan izlenimi o kadar fazla olacağından, ayaklı mobilyaları tercih etmelisiniz.

L tipi küçük salon dekorasyonu yaparken ise yemek masasının bulunduğu kısım ile oturma bölümünü ayırmak için halılardan faydalanabilirsiniz. Oturma bölümüne bir halı, yemek masası bölümüne bir halı yerleştirerek bu iki alanın farkını duvara gerek duymadan vurgulamış olursunuz.

Küçük salonlar için orta sehpa kullanmak isterseniz de çok fonksiyonlu ve saklama bölmeli sehpaları tercih edebileceğiniz gibi, cam sehpa da kullanabilirsiniz. Hatta küçük alanlarda şeffaf, parlak ve yansıtıcı yüzeyli eşyalar her zaman dostunuzdur desek yeridir.

Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri

1. Açık Renkler ile Daha Ferah Salonlar

Küçük salon dekorasyonu yaparken renklerin yaşam alanlarındaki tartışılmaz etkisini avantajınıza kullanmalısınız. Açık renkler ferah ve geniş bir alan izlenimi uyandırırken, koyu tonlar içeri giren gün ışığının etkisini azaltır ve daha dar görünüm yaratır. Dolayısıyla açık tonların derinlik algısı yaratması için mobilya, zemin ve duvarlarda canlı ve açık renkler tercih edebilirsiniz.

Renkleri kombinlemekte sıkıntı yaşıyorsanız, duvarlarınızı, iç açıcı bir renk olan beyaz rengine boyayabilirsiniz. Işığı da etkili şekilde dağıtma özelliğine sahip beyaz rengi, aynı zamanda diğer renklerle kolayca uyum sağlayabilir.

2. Kullanışlı Bir Tv Ünitesi Tercih Edebilirsiniz

Büyük yada küçük fark etmeksizin her salonun en ayrıştırıcı özelliği televizyonlardır. Günümüzde televizyonlar oldukça ince ve duvara monte edilebilir şekilde gelmesine karşın, depolama alanı ve estetik görünüm açısından tv üniteleri tercih edilebilir.

Küçük salon dizaynı yaparken tv ünitesi seçiminizi, en olarak daha ince olanlardan ve duvara monte edilebilen parçalara sahip olanlardan yana yapabilirsiniz. Raflı tv üniteleri gerektiğinde hem aksesuarları sergilemek hem de kitaplık olarak da kullanılabilmektedir.

3. Duvar Rafları ile Alandan Tasarruf

Küçük salonlarda dekorasyonu zenginleştirmek ve kendi tarzınızı yansıtmak için duvarlara monte edeceğiniz rafların üzerine çeşitli dekoratif aksesuarlar, mumlar, çerçeveler, resimler, posterler gibi objeleri yerleştirebilirsiniz. Tüm bu aksesuarların salonunuzun renkleri ile uyumlu olması genel ahenk açısından önem taşıyor.

4. Zemin ve Duvar Hileleri ile Geniş Alan İzlenimi

Görsel olarak bir odanın büyüklüğünü zemin ile duvarların buluştuğu yer belirler. Küçük salon dekorasyonunda büyük alan izlenimi yaratmak için duvarları olduğundan daha uzun gibi gösterebilmeniz mümkün. Bunun için ise bir takım görsel oyunlardan yararlanabilirsiniz.

Örneğin:

  • Tavandan yere kadar uzanan perdeler tercih etmek.
  • Derinlik algısı yaratan bir duvar kağıdı kullanmak.
  • Salona bitişik odaların zemini salon zemini veya halısı ile aynı olmalı ki görsel akış devam etsin ve salon daha geniş izlenimi uyandırsın.
  • Tavanda kadar uzanan raflar monte ederek bakışları yukarı doğru çekebilir, uzunluk algısı yaratabilirsiniz.

5. Tüm Dikkatleri Bir Odak Noktasına Toplayın

Eğer salonunuza ilk bakışta dikkati çeken şey küçük oluşu ise bu durumu değiştirmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Salonda bir vurgu veya odak noktası belirleyerek ilgiyi bu noktada toplayabilirsiniz. Vurgu için dekorasyonda cesur dokunuşlar yapılabilir.

Örneğin, bir duvara cesur desenlere sahip bir duvar kağıdı yapıştırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra salon takımından farklı tasarımlı bir mobilya da kullanılabilir. Örneğin, salonunuzda modern mobilyalar hakimse, bir mobilyayı klasik tarzda seçerseniz klasik olan dikkat çekecektir.

Benzer şekilde, özgün stil sahibi, iddialı parçalar da aynı işlevi görür. Bu, gösterişli bir avize olabileceği gibi, avangart bir obje de olabilir.

6. Aynalar ile İllüzyon Oyunu

Aynaları küçük salon dekorasyonunda kullanarak optik illüzyon yaratabilirsiniz. Dar mekanları olduğundan geniş göstermek için bilinen en etkili yöntem ayna kullanmaktır.

Farklı tarzlarda çerçevelere sahip, dekoratif ayna modelleri ise hem derinlik yaratmak için işlevsel olacaktır hem de estetik.

Pencereden gelen ışığı yansıtan aynalar, gün ışığını verimli kullanmanıza ve ferah bir ortam oluşturmaya da yardımcı olur.

7. Halı ve Zemin Kaplaması

Küçük salon dekorasyonu nasıl olmalı konusunda bir diğer önerimiz halı ve zemin kaplamalarını açık renk tercih etmek. İster parke olsun, ister epoksi zemin, halıfleks veya başka bir kaplama, önemli olan açık tonlara yönelmektir.

Küçük salonlar için halı seçimi yaparken de sade ve göze karmaşık gelmeyen desenlerin odayı daha ferah göstereceğini unutmamalısınız.

Dahası, dar alanlarda ufak kazalar sık yaşandığı için kolay temizlenebilen halılar sizin için en avantajlı olanlarıdır.

8. Gün Işığından Olabildiğince Faydalanın

Işığın içeriye geçişini maksimum düzeye çıkarmak iç mekanları daha havadar ve büyük gösterebilmektedir. Dolayısıyla küçük salon dekorasyonu yaparken pencerelerinizin önünü eşyalarla kapatmamaya çalışmalısınız.

Elbette ki dar bir alanda bu çok zordur ancak önüne eşya koyacaksanız bile boyu pencerenin cam kısmına gelmeyen veya çok azını kapatan mobilyaları yerleştirebilirsiniz.

Örneğin, pencerenin tam başladığı yere kadarını kaplayan bir koltuk veya yemek masası olabilir. Bunun yanı sıra perde seçiminizi de yine gün ışığının içeriye rahat girebileceği şekilde tercih etmelisiniz.

9. Daha Az Mobilya, Daha Çok Fonksiyon

Küçük alanları dekore ederken minimalizm akımı sizin rehberiniz olsun. Bu akımda az eşya ile çok işlev mantığı ile dekorasyon yapılır.

Siz de küçük salonlarda kullanacağınız mobilyaları satın almadan önce kafanızda öncesinden bir plan hazırlayın. Gerçekten ihtiyacınız olan eşyaları belirleyin ve salonda nerelere yerleştirebileceğinizi düşünün.

Günümüzde birden fazla işleve sahip mobilyalar üretilmekte. Dolayısıyla sizin için en iyi tercih bu çok fonksiyonlu mobilyalar olacaktır. Örneğin, yataklı ve sandıklı koltuklara, çekmeceli ve saklama bölmeli bir sehpaya, puf alacaksanız da yine içinde saklama bölmesi olana yönelebilirsiniz.

Ek olarak, salonunuzda karmaşık ve dağınık bir görüntünün önüne geçmek için daha sade, abartısız mobilyalar tercih edebilirsiniz.

10. Aydınlatma Seçimini Es Geçmeyin

Işığın dar alanlarda bir hayli önem taşıdığını birkaç kez dile getirmiştik. Aynı sebeple, salonunuzun yeterince aydınlatıldığından emin olmalısınız. Bunu sağlarken de avizelerinizin daha sade, basit ve hoş olması önem taşıyor.

Modern tavan aydınlatmaları bu özellikleri fazlasıyla karşıladığı için kriterlerinize uygun tavan aydınlatması bulmak zor olmayacaktır. Doğtaş aydınlatma ürünlerinin de bu konuda size geniş bir seçim aralığı sunduğunu belirtmek isteriz.

-Sizin için bir araya getirdiğimiz küçük salon dekorasyon fikirlerinin sonuna geldik. Bu önerileri dikkate alarak harika iç tasarımlar çıkaracağınıza eminiz.

Küçük salon dekoru için ana hedefiniz her zaman göz yormayan ama ilgi çekici ve estetik bir dekorasyon olsun. Ufak detaylar ise tamamen sizin zevkinize göre zaten şekillenecektir.

About iga

Check Also

Boho Tarzı Salon Dekorasyonu

Boho tarzı, salonlarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor. Boho …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.