Home / Salon Dekorasyon / Etnik Salon Dekorasyon Fikirleri

Etnik Salon Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonu yaparken tercih edilen mimari yaklaşımların en popüler olanlarından biri de farklı kültürlere ait çeşitli biblolar, resimler, vazolar ve desenlerin kullanılması. İster yurt içi ve/veya yurt dışı seyahatlerimiz esnasında kendimizin toparladığı parçalar olsun, ister yerel bir dükkandan satın aldığımız parçalar olsun, uygun mobilya ve tasarımlarla kullanıldığında müthiş bir görsellik sunan etnik dekoratif objeler, evlerimizde dünyanın çeşitli kültürlerden tasarım örnekleri sergilemek için birebir.

Orta Afrika’nın zebra, kaplan vs. gibi çöl hayvanları desenleri, Kuzey Afrika’nın rengarenk dokuma desenleri ve renkli camları, Asya’dan mekana derin bir sükunet kazandıran çeşitli eşyalar, Nordik ülkelerin geyik boynuzları ve ahşap işçiliği, Güney Amerika’dan bin bir renkli dokumalar, geometrik şekiller… Dünyanın her bir yanında, o bölgenin insanının kültürünü ve hayatını yansıtan birbirinden güzel ve sıra dışı dekoratif ürünler mevcut. Her zevke ve mimari tarza uyum sağlayabilecek bu güzel tasarımları, bizler de evlerimizin dekorasyonunda kullanabiliriz. Birçok farklı kültürü simgeleyen dekorasyon örneklerini sizler için derledik: Etnik Salon Dekorasyon Fikirleri! Umarız bu listede sizler de ilham veren bir çalışma bulabilirsiniz.

İç mimaride füzyon anlayışı

Birçok farklı kültüre ait dekoratif unsurların kullanıldığı bir dekorasyon modeli tercih edebilirsiniz. Duvarda iki adet geyik kafası şeklinde rölyef yer alabilir. Kanepe ile koltuğun arasına antik dönemlerde taşımacılıkta kullanılmış olan bir anfora replikası yerleştirebilirsiniz. Eski kilimlerin birleştirilmesinden imal edilmiş gibi görünen, Anadolu kültürlerini simgeleyen bir halı da çok şık duracaktır. sehpa üzerinde ise eski fotoğraf makineleri koleksiyonundan başkasını düşünemiyoruz.

Ortaçağ, klasik koltuklar ve tropik ağaçlar bir arada

Eklektik bir tasarım modeli ile karşınızdayız. Eski bir taş yapının tadilat edilmesi ile gerçekleştirilen projede ortamın iyi ışık alabilmesi için çatı camdan inşa edilebilir. Orta çağa aitmiş gibi görünen devasa bir boyuttaki aydınlatma elemanının konulduğu salona klasik mobilyalar yerleştirebilirsiniz. Orta doğu işi sehpa örtüsü ve halılar ile ortama sıcak bir hava katabilirsiniz. Şövalye zırhı, yine bir orta çağ unsuru olarak sergilenebilir. Mekandaki bitkilerin tamamı ise tropik özellikler taşımalıdır. Muz ağacından sikasa kadar çeşit çeşit tropik bitki taş duvarlar önünde hoş bir ambiyans yaratacaktır.

Fransız sarayları gibi bir salon ve Asya temalı dokunuşlar

Bu dekorasyon modelinde şatafatlı perdeler, odanın en göz alıcı ve cesur unsurlarından biri olacaktır. Pirinç aydınlatma elemanı kullanılması, dekorasyon ile uyum içerisinde bir aydınlatmaya modeline sahip olmanızı sağlayacaktır. Kullanılan dekoratif objelerin hemen hemen hepsi ise Asya temalı unsurlardan oluşuyor. Çinli bilge tablosu, uzak doğu desenli porselen abajur ayakları, gömme kitaplıktaki biblolar komple etnik uzak doğu işlerinden oluşuyor.

Osmanlı konaklarından fırlamış gibi

On sekizinci ve on dokuzuncu yüzyılın Osmanlı konakları dekorasyon anlayışını anımsatan bu tasarım da tercih edebileceğiniz dekorasyon modelleri arasında. Dönemin Osmanlı mimari anlayışı Fransız mimarisinden çokça etkilemiştir. Saten ve  kadife gibi ağır kumaşların kullanıldığı döşemeler, mobilyalar ve dönem ile müthiş bir uyum sergileyecektir. Osmanlı iç mimarisinde, özellikle saraylarda gördüğümüz simetrik tasarımı, evinizin dekorasyonunda da başarıyla uygulayabilirsiniz. Gözü rahatsız edecek, dönemle uyumsuz tek bir detayın bile dekorasyonunuzda yer almaması gerekir.

Konsept: Afrika ve çöl

Baştan aşağıya orta Afrika çöl konseptine sahip bir oturma odası sıcak renklerin cesur kullanımı ile öne çıkıyor. Bir duvarındaki devasa bir fil resmi ile dikkat çekecek odanın tüm ayrıntıları Afrika kültürünü simgeleyen çizgilere sahip. Leopar desenli detayların yer aldığı salonda, kırmızı çizgili döşemelikler de hoş bir ayrıntı olarak kullanılabilir. Kolonyal kitaplık ve koltuklarla da dekorasyon tamamlanmış, havaların sürekli sıcak olduğu yerlerde her odada görmeye alışık olduğumuz tavan pervanesi de unutulmamış olacaktır.

Modern tasarımda Afrika etkileri

Yine bir Kolonyal tasarım etkileri taşıyan iç mimari örneği ile karşı karşıyayız. Yemek masası ve sandalyeler ile orta sehpa için tipik kolonyal tasarımların modern versiyonları denebilir. Hasır detaylı mobilya parçaları da keza. Bu detay, fotoğrafta sol yandaki tekli koltukta görülmekte. Ahşap tavan kırsal mimarinin simgelerinden. Zebra desenli koltuk battaniyesi ise çöl ve Afrika göndermesi yapıyor.

Büyük boyutlu Buddha tabloları ve heykelleri

Batı dekorasyonunda sıkça kullanılan dekorlardan biri de aslında dini bir simge olan Buddha imgeleri. Asyatik dekorun ve Budizm’in simgelediği sadelik, dinginlik ve sükunet gibi hisleri vurgulayan Buddha resim ve heykelleri hem eklektik tasarımlarda hem de modern tasarımlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Orta doğu ve kuzey Afrika çizgileri

Bu salon tasarımında ise orta doğu ve kuzey Afrika etkileri görmek mümkün. MENA kısaltması (Middle East and North Africa) ile kullanılan bu bölgenin kültürel dekoratif özelliklerinin kullanıldığı tasarımlarda doğal olarak Arap esintileri çoğunlukta. Mobilyaların renk skalası sarı ve kızıl tonlarının kullanıldığı sıcak renklerden oluşuyor. Sehpalardan birinde metal sürüngen biblolarını da görebilirsiniz. Tekli koltuk ise zebra desenli bir döşemelik kumaş ile kaplanmış.

Sade ve modern çizgilere sahip bu oturma odası dekorasyonunda kullanılan kırlent ve battaniye Amerikan yerlilerinin dokumalarına benzetilmiş. Duvardaki resimler ise yerli geleneklerine ve pagan ritüellerine gönderme yapıyor. Hayvan boynuzlarından ve kafataslarından yapılma saç süsleri ve maskların resmedildiği çalışmalar çarpıcı birer görüntü oluşturuyor.

Modern tasarımlar ve dekoratif Afrika objeleri

Bu kısımda ise mükemmel bir eklektik tasarım örneği bulunmakta. Modern tasarıma sahip iki tekli koltuk, keskin hatlara sahip sade bir şömine ve yine sade bir tasarıma sahip kitaplık antik dönemi simgeleyen birçok dekoratif unsur ile hareketlendirilebilir. Kitaplıkta ise iki adet toprak küp dikkat çekecektir. Büyük boyutlu geyik boynuzları da en çok dikkat çeken ayrıntılardan biri. Şömine ve geyik kafası/boynuzu klişesinin mükemmel bir ironi ile uygulandığı bu tasarım çok hoşunuza gidecektir.

About iga

Check Also

Boho Tarzı Salon Dekorasyonu

Boho tarzı, salonlarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor. Boho …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.