Home / Salon Dekorasyon / Yamuk Salon Dekorasyon Fikirleri

Yamuk Salon Dekorasyon Fikirleri

Günümüzde birçok evin salonu asimetrik şekilde planlanmakta ve bu sorun nedeniyle salon dekorasyonu ve yerleşimi yapmak bir hayli zor olmaktadır. Yamuk salon dekorasyon fikirleri, evinizin salon kısmında yer alan bu simetri problemini en az seviyeye indirmeyi amaçlar. Bazı küçük noktalara dikkat edilerek salonlarının yerleşim ve dekorasyonları değiştirilebilmektedir.

Bu sayede yamuk görünen ve mimarisinden ötürü asimetrik olan evlerin çok daha şık ve konforlu görünmesi sağlanabilmektedir.

Duvar yamukluğu, duvarlarda yer alan boru geçiş tümsekleri, nişler gibi durumlarda kullanabileceğiniz bu dekorasyon teknikleri ile evinizi daha kullanışlı hale getirebileceksiniz. Özellikle asimetrik olan ve bu sebeple istenildiği gibi yerleştirilemeyen salonlarda bu teknik fazlasıyla işe yaramaktadır.

Yamuk Salon Dekorasyon Fikirleri

Yamuk salon dekorasyon fikirlerinden faydalanmak isteyen kişiler, yapılması gereken ilk iş olarak salonlarındaki asimetriyi en aza indirmelidir. Bu kapsamda duvarların asimetrik olması nedeniyle oluşan sıkışıklıklar, olabildiğince kamufle edilmelidir. Örneğin; salonda kabloların ya da boruların geçtiği bir duvarın çıkıntılı olup asimetrik bir görüntüye sahip olması durumunda sıkıntılı olan duvara büyük salon bitkileri eklenebilmektedir.

Evinin mimarisi sebebiyle odanın L şeklinde ya da koridor görünümünde olması durumunda ise az eşya kullanımı ve dekorasyona ağırlık verilmesi oldukça elzemdir. Mesela; L türü salonlarda her köşe farklı bir amaç için kullanılabilir. Bu bağlamda salon kapısına en yakın olan alan, yemek odası olarak kullanılabilir, güneşin en az etki ettiği yere bir televizyon ünitesi yerleştirilebilir. Bu bağlamda yer tasarrufu yapabilmek adına konsol, Televizyon ünitesi olarak kullanılabilir.

Asimetrik Salon Dekorasyonu

Asimetrik salon dekorasyonu yapılırken mümkün olduğunca minimal tarza yoğunlaşmak oldukça önemlidir. Salondaki eşyaların fazla hantal ve büyük olması, hem yaşam alanını kasvetli gösterecek hem de hareket edilebilen alanı daraltacaktır. Bu sebeple mobilyaların çok büyük olmaması oldukça önemlidir. Buna ilaveten asimetrik salonlarda açık renklere yönelmek odanın çok daha ferah ve aydınlık gözükmesine yardımı olurken asimetrinin gizlenmesine yardımcı olacaktır.

Asimetrinin sebebi duvarların eğriliği ise bu kusuru gizlemek için duvar süsleri, duvar halıları, büyük kanvas tablolar tercih edilebilmektedir. Buna ilaveten asimetrik olan duvarın bitişiğine büyük koltuk simetrik bir şekilde yerleştirilerek bu görünüm minimuma indirilebilmektedir.

Yamuk Duvar Nasıl Kamufle Edilir

Asimetrik salonun problemlerinden bir diğeri ise yamuk duvarlardır. Bu bağlamda yamuk duvar nasıl kamufle edilir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Yamuk bir duvarda meydana gelen istenmeyen görünümü kamufle edebilmek için tablo, salon bitkisi ya da duvar halıları tercih edilebilmektedir. Bu dekoratif detaylar sayesinde duvar yamukluğu saklanabilmekte ve odak noktası dekoratif ürünlere çevrilebilmektedir.

Eğer siz de duvarınızdaki kötü görünümü mümkün olan en iyi şekilde iyileştirmek istiyorsanız ev dekorasyonu ile uyumlu eşyalar kullanarak kötü görünümü gizleyebilir ve daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz.

About iga

Check Also

Boho Tarzı Salon Dekorasyonu

Boho tarzı, salonlarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor. Boho …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.