Home / Salon Dekorasyon / Dar Salon Dekorasyonu

Dar Salon Dekorasyonu

Dar salon dekorasyon modeli, genellikle küçük evlerde ve dikdörtgen şeklindeki odalarda kendini göstermektedir, zaman zaman kare şeklindeki salonlarda da uygulanabilmektedir. Dikdörtgen şeklindeki odaların olduğu dekorasyon modeli uygulanırken, mutlaka salonun mimari yapısına göre hareket edilmesi gerekir. Oturma grubu tercih edilirken duvarın rengine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Boğucu renkler salonun içinde sıkıcı ve somurtkan bir duruş sergileyecektir.

Dar Salon Dekorasyonu

Salon, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Salon dekorasyonu yapılırken, salonun tipine ve şekline göre uygun bir yol izlenmelidir. Bu sebeple dar salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Dar salonlarda yapılacak dekorasyonu çok yönlü olarak düşünmek gerekiyor. Bu sebeple eşyaları seçerken büyük olandan ziyade daha uzun olanlardan yana tercih etmek gerekir. Dar salonların en büyük problemi, eşyaların konulduktan sonra kalabalık bir görüntü oluşturmasını sağlamasıdır. Bu sebeple yığıntı bir görüntü oluşturmaktan ziyade daha az eşyalarla dekorasyonu tamamlamak gerekir.

Küçük bir yaşam alanına sahip olmak demek, dekorasyon sırasında büyük yaşam alanlarına göre biraz daha özeneceksiniz demektir. Bunun için birden çok unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dar salon dekorasyonu yapılırken önceliğinizi daha minimal eşyalardan yana tutmak zorundasınız. Bunun için modüler mobilyalar kolay tercihler olarak belirlenebilir.

Günümüzde büyük şehirlerde artık evler yapılırken küçük olması tercih ediliyor fakat küçük alanlar demek daha dikkatli dekorasyon yapmayı gerektirir. Mobilyalardan başlayarak tercih edilen eşyalarda renklere de önem vermek gerekir. Açık renk tonları küçük salonların dekorasyonunun daha fazla dikkat çekmesini sağlarken, mekanın olduğundan daha büyük görünmesine de imkan tanımış olacaktır.

Geometrik Şekillerden Yararlanabilirsiniz

Dikdörtgen şeklindeki salonları dekore ederken renkli salonlarda yapıldığı gibi geometrik şekilleri ortadan kaldırmanız gerekiyor. Şık ve zarif bir salon oluştururken halıdan tutunda avizeye varıncaya kadar dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Dikdörtgen şeklindeki salonun geniş görünmesi için yan duvarlarda ayna kullanabilirsiniz. Bu sayede salonun, olduğundan daha geniş görünmesini sağlamış olursunuz.

Dikdörtgen şeklindeki salonları dekore ederken tüm küçük alanları da kullanmanız gerekiyor. Çünkü küçük alanlarda yapacağınız küçük dokunuşlar, odanın havasının değişmesine neden olacaktır. Duvar rafları ise bu noktada dikkat çekici ve kullanışlı alanlar haline dönüştürülebilir.

Uzun ve dar bir salonda, insanların zaman geçirmesini sağlamak için rahat geçiş yolları oluşturulması gerekiyor. Bunu geniş bir salon için rahatlıkla yapabilirsiniz ama dikdörtgen şeklinde salonlarda ise bunu yapabilmeniz kolay olmayacaktır. Bu sebeple eşyaların karşılıklı olmasından ziyade çapraz yerleştirilmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Çapraz yerleşimde eşyaların birbiriyle uyumuna dikkat edilmesinde yarar vardır. Aksi halde dağınık bir görüntü oluşmasına neden olacaktır.

Dikdörtgen Şeklindeki Salonlarda Aksesuar Seçimi

Dikdörtgen şeklindeki salonlarda aksesuar seçimini yaparken de dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü büyük ve geniş aksesuarlar yerine daha minimal olanları tercih etmenizde fayda vardır.

Dikdörtgen şeklindeki salonlarda zikzak hareket etmek odanın dekorasyonunun göze hoş gelmemesine neden olacaktır. Mobilyalarda insanların birbiriyle iletişiminin kopuk olmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bunun için eşyalar kadar, eşyaların konumlandırılmasına da dikkat etmek gerekiyor.

Dikdörtgen şeklindeki mobilyaları döşerken genellikle eşyaların duvara yaslanması sağlanır lakin bu yapılmış olan önemli hatalardan bir tanesidir. Yaşam alanlarını kalabalık göstermemek için eşyaların duvara yaslanması, estetik olarak çirkin bir görüntünün oluşmasına sebep olur ve bu da ister istemez istediğiniz dekorasyona ulaşamamanıza imkan sağlamış olacaktır.

İyi bir dekorasyon için illa çok harcama yapmanız gerekmez. Dar salon dekorasyonunda az bir maliyetle basit ama gösterişli bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Köşesi Olmayan Parçalar Kullanın

Dar salonları dekore ederken eşya seçiminde köşesiz olanları tercih etmeniz gerekir. Bu sayede salonun içinde ferah bir görüntü elde etmiş ve yumuşak geçişler yapmış olursunuz. Köşesiz, oval ve yuvarlak eşya modelleri bu tip odalar için epey önem arz etmektedir.

About iga

Check Also

Boho Tarzı Salon Dekorasyonu

Boho tarzı, salonlarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor. Boho …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.