Home / Salon Dekorasyon / Yuvarlak Asma Tavan Modelleri

Yuvarlak Asma Tavan Modelleri

Asma tavanlar, günümüzde birçok farklı alanda kullanılabilen taban dekorasyon ürünleridir. Yuvarlak asma tavan modellerinin aydınlatma amacı için çok tercih edilmediği ancak tavan görünümünü çarpıcı hale getirdiği bilinmektedir. Bu sebeple genellikle ofis, toplantı salonu, konferans alanları, bina girişleri, holler ve bu gibi alanlarda sıkça tercih edilmektedir. Son zamanlarda en popüler hale gelmiş olan yuvarlak asma tavan modelleri ve benzer uygulamalarıdır.

Yuvarlak asma tavan modelleri, daha yumuşak hatlara sahip oldukları için ev dekorasyonunda da kullanılmaya müsaittir. Birbirinden farklı boyut, renk ve aydınlatma unsurları ile elde edilebilen asma tavanlar, özellikle tesisat, kablo geçişleri ve bu gibi tavanlarda oluşan istenmeyen görüntülerin giderilmesi için çokça tercih edilmektedir.

Asma Tavan Modelleri 2022

Günümüzde işyeri, ev, okul, bina girişi, hol gibi farklı alanlara asma tavan yaptırmak isteyenler, asma tavan modelleri 2022 araştırması yaparak trend olan tavan dekorasyonu unsurlarına göz atmaktadırlar. Bu kapsamda 2022 yılında tavan dekorasyonu için yuvarlak ve geometrik asma tavanların sıkça kullanıldığı görülmektedir. Özellikle işyeri gibi prestij için dekorasyona ağırlık verilen yerlerde simetrik ve geometrik asma tavanlar tercih edilmektedir. Ev gibi daha kişisel alanlarda ise ev dekorasyonunu destekleyebilmek amacıyla yuvarlak asma tavan modellerine daha fazla rağbet gösterilmektedir.

Dekorasyon amacı ile yapılacak olan asma tavanlarda öncelikle, asma tavanın uygulanacağı alanı göz önünde bulundurmak gerekecektir. Zira bir modeli beğenmiş olsanız bile bu asma tavanları yerleştireceğiniz alanda beklediğiniz gibi bir sonuç ortaya çıkmayabilir. Bu bağlamda ilk olarak konum ve boyutu iyi ayarlamanız oldukça önemlidir. Örneğin; küçük alanlarda tavan yüksekliğini düşürmeyecek türde minimal asma tavanlar kullanılmalıdır. Büyük alanlarda ise daha geniş yer kaplayan tavan modellerine yoğunlaşabilmek mümkündür.

Salon Tavan Modelleri

Evlerin salonlarında kullanılabilecek birçok asma tavan modeli mevcuttur. Bu kapsamda salonun şekli göz önünde bulundurularak seçim yapılmaktadır. Eğer salonun yüksek tavanları bulunuyorsa tavan yüksekliğinin biraz kapatılmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Bu kapsamda vektörel asma tavanlar tercih edilebilir fakat düşük tavanlı salonlarda vektörel kullanımlar salonun olduğundan daha küçük görünmesine sebep olacağı için önerilmez. Günümüzde evlerin salonlarında en çok tercih edilen salon tavan modelleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yuvarlak asma tavan
  • Kendiliğinden aydınlatmalı asma tavan
  • Taş yünü asma tavan
  • Alçıpan asma tavan
  • Akustik asma tavan

Bu modellere ilaveten asma tavan yapımında metal gibi daha endüstriyel görünümlü tavan modelleri de bulunmaktadır fakat bu modeller, evlerdeki salonlar yerine işyerleri gibi büyük ve dekorasyonun çok daha önemli olduğu alanlarda seçilmektedir. Siz de bu modelleri inceleyerek kendi eviniz için en uygun asma tavan modelini tercih edebilir ve uygun boyutlarda asma tavanlar yaptırarak ev dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz.

Asma Tavan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Asma tavan modelleri arasında tercih yaparken pek çok hususa dikkat etmek gerekecektir. Zira asma tavanlar, bir ortamda epey dikkat çeker ve yanlış seçim yapıldığında istenmeyen bir görünüme sebep olabilir. Özellikle alanın boyutlarına uygun asma tavanların kullanılması oldukça önemlidir. Zira daha önce de belirtildiği üzere gereğinden fazla büyük veya fazla küçük olan tavan modelleri, beklentileri karşılamayacaktır.

Asma tavan tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise asma tavandan beklediğiniz işlevlerdir. Bazı asma tavanlar kendinden aydınlatmalıdır, bazıları ise yalnızca tavanın daha dekoratif görünmesini sağlayan panellerden elde edilmektedir. Bu sebeple nasıl bir tavan modeli istediğinize karar verirken asma tavan özellikleri incelemesi yapmanız önerilmektedir.

About iga

Check Also

Boho Tarzı Salon Dekorasyonu

Boho tarzı, salonlarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor. Boho …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.