Home / Salon Dekorasyon / L Tipi Salon Dekorasyonu

L Tipi Salon Dekorasyonu

L tipi salonlar, dekore edilmesi zor alanlar arasında yer almaktadır. Zira salonun L şeklinde olması, salonun içerisinde bütünlük sağlamayı güçleştirmektedir. Bu tarz salonlara sahip olan kişiler, L tipi salon yerleşim planı yaparken hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini merak etmektedirler. Bu yazımızda, L şeklindeki salonunuzda neler yapabileceğinize dair bazı ipuçları vereceğiz: L Tipi Salon Dekorasyonu!

L tipi salon dekorasyonu günümüzde birçok evde mevcuttur. Bu salonları dekore ederken ve yerleşim planını oluştururken hem mobilyalara hem de renklere özen göstermek gerekmektedir. Zira renk, mobilya ve oturma düzeni tercihleri sayesinde salonunuzun şekli fark etmeksizin ferah ve geniş bir alan elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

L Tip Salonda Yerleşim Nasıl Olmalıdır

L tipi salon dekorasyonu yaparken pek çok hususa dikkat etmek gerekmektedir. Bu noktada yerleşim yapılırken salonun büyüklüğü mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle dar salonlarda çok daha dikkatli olmakta yarar vardır. Eğer siz de L tipi salonunuz için ideal bir yerleşim planı yapmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz adımlar genel olarak şu şekildedir:

 • L tipi salonlarda yemek masası ve konsol gibi yemek odası ürünleri, salon kapısına en yakın alana konumlandırılmalıdır.
 • Bu salonlarda bütünlük oluşturabilmek için birbiriyle uyumlu mobilyalar tercih etmek oldukça önemlidir.
 • L tip salonlarda koltuk takımı pencereye en yakın yere yerleştirilmelidir. Bu sayede asıl oturduğunuz alan gün içerisinde daha aydınlık ve konforlu olacaktır.
 • TV ünitesi yerleştirilecek alanı iyi seçmeli ve doğrudan gün ışığı almamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde gün içerisinde gelen ışık, televizyon izlemeyi güçleştirebilir ve renklerin canlılığı kırılabilir.
 • L şeklindeki salonlar birbirinden ayrı amaçlar için dekore edilebilmektedirler. Örneğin; L kısma gelen boş alanı kitaplık, televizyon koltuğu, sehpalar, yer pufları ve bu gibi ürünlerle istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.
 • L şekli salonlarda mümkün  olduğunca az mobilya kullanırsanız salonunuzu daha büyük gösterebilir ve kullanım alanınızı arttırarak ferah bir görünüm edebilirsiniz.

Bu hususlara dikkat ederek bir dekorasyon planı oluşturabilir ve evinizin en çok kullanılan alanlarından olan salonunuzun daha fazla göze hitap edebilmesine yardımcı olabilirsiniz.

L Tipi Salonlarda Ne Tür Mobilyalar Kullanılmalıdır

Salon yerleşim planı yapmaya ek olarak L tipi salonlarda kullanılacak mobilyalara da özen göstermek iyi bir tercih olacaktır. Zira mobilyaların modeli, şekli ve rengi salonunuzun görünümünde büyük oranda etkili olacaktır. Örnek vermek gerekirse; L tipi küçük salonlarda büyük ve koyu renkli mobilyalar kullanmak alanı epey daraltacak ve salonun olduğundan çok daha küçük görünmesine neden olacaktır ama açık renkli, minimal ve salon yapısına uygun mobilyalar, keyifli ve rahat bir alan elde etmenizi sağlarlar. L tipi salon dekorasyonu yaparken tercih edebileceğiniz mobilya türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • L koltuklar
 • Tekli berjerler
 • Dikdörtgen şeklinde orta sehpalar
 • Minimal TV üniteleri
 • Açık renkli yemek masaları

Belirtilen bu mobilyalar, günümüzde L tipi salon türleri için biçilmiş kaftandır. Özellikle bu tür küçük mobilyalara ek olarak, işlevsel mobilyalar kullanarak salonun daha konforlu ve kullanışlı olması da sağlanabilir.

L Tip Salonlarda Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Günümüzde birçok evde L tipi salon mimarisi kullanılmaktadır. Bu noktada çoğu salon L şeklinde olduğundan dolayı daha dar ve küçük olarak planlanmaktadır. Dar salonları daha büyük gösterebilmek içinse açık renklere yönelmek en doğru karar olacaktır. Beyaz, fildişi, krem rengi, kum rengi, pudra pembesi, lila, açık yeşil, bebek mavisi gibi açık tonlar, kullanıldıkları alanların çok daha geniş ve ferah görünmesine katkı sağlamaktadırlar.

Bu açık renklere ek olarak yardımcı renkler de kullanmak epey önem arz etmektedir. Örneğin; salonun bir duvarı açık renge uygun olacak orta tonda boyanabilir veya beyaz mobilyaların ağırlıklı olduğu bir alanda gri gibi orta tonlu renklerde dekoratif objeler tercih edilebilir. Bu sayede salonun tek tip olmasından kurtulabilir ve istediğiniz renklerde bir dekorasyon meydana getirebilirsiniz. Tüm bu hususlara dikkat ederek yapacağınız L tipi salon dekorasyonu, salonunuzun küçük veya büyük olması fark etmeksizin beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacaktır.

About iga

Check Also

Boho Tarzı Salon Dekorasyonu

Boho tarzı, salonlarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor. Boho …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.