Home / Salon Dekorasyon / Salonda Fransız Şıklığı Nasıl Oluşturulur

Salonda Fransız Şıklığı Nasıl Oluşturulur

Bir evin en göz alıcı noktası hiç şüphesiz ki salon olmalıdır. Yeni evleniyor, evinizi yeniden dekore etmek istiyor ya da eşyalarınızı değiştirmek istiyorsanız salonunuzda Fransız esintisinden yararlanabilirsiniz. Salonda Fransız şıklığı nasıl oluşturulur? Sizin için işinize yarayacak birçok tavsiyeyi bir araya getirdik.

Fransız Şıklığında Klasik Eşyalar Nasıl Kullanılır

Fransız şıklığının kilit noktası herkesin bildiği gibi klasik eşyaların uyum içerisinde kullanılmasıdır ama bilinen bir yanılgı vardır, klasik eşyalar kullanmak demodelik değildir. Önemli olan bu eşyaları günümüz modernliğiyle buluşturabilmektir.

Fransız şıklığında, özellikle söz konusu salon olduğunda klasik eşyalar büyük önem arz etmektedir. Eğer Fransız şıklığına uygun bir salon dekorasyonu istiyorsanız tarihsel ve rustik bir görünüm seviyorsunuz demektir. Ahşap oymalı kadife koltuklar, aynı şekilde ahşap ayaklı mermer sehpalar, taşlı narin bir avize ve mekanın büyüklüğüyle doğru orantılı birkaç abajur, duvar aydınlatması tercih ederek salonda Fransız şıklığının ana gövdesini kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Fransız Şıklığında Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır

Eğer Fransız şıklığı yakalamak istiyorsanız mutlaka renk uyumuna özen göstermelisiniz. Fransız şıklığının kilit noktası klasik eşyalar olduğundan yanlış renk tercihleri ya da uyumsuz renkler Fransız şıklığını yakalamanızı oldukça zorlaştıracaktır ve klasik eşyaların demode görünmesine yol açacaktır.

Fransız şıklığında renk uyumu ve Fransız tonlarını yakalamak aslında epey kolaydır. Toz pembe, krem rengi, yumuşak sarı ya da sıcak mavi renklerini bir arada kullanarak harika bir renk uyumu yakalayabilirsiniz ancak Fransız şıklığında ana renklerin krem ve toz pembe olduğunu unutmayın. Size önerimiz bu tonları ağırlıklı olarak kullanmanız yönünde olacaktır. Ağırlıklı olarak kullandığınız krem ve toz pembe tonlarının arasına birkaç sarı ve mavi detay ilave edebilirsiniz. Bu sayede tekdüzelikten kurtularak salonunuzdaki Fransız şıklığına renk katabilirsiniz.

Fransız Şıklığında Duvar Rengi Nasıl Tercih Edilmelidir

Aslında her dekorasyonda olduğu gibi duvar rengi ve kullanımı Fransız şıklığı yakalamakta da epey önem arz etmektedir. Ne yazık ki yanlış tercih edeceğiniz bir ton bütün dekorasyonunuzun güzelliğini yok edebilecek güce sahiptir.

Fransız şıklığında duvar renkleri de genellikle Fransız şıklığı renk uyumuna paralel olarak oluşmaktadır. Yani krem ya da toz pembe tonları eşyalarınızla son derece uyumludur. Sakın bahsettiğimiz diğer sarı ya da mavi tonlarını denemeyin. Çünkü Fransız salonları bilindiği gibi geniş pencereleri, yüksek tavanlı duvarları ve açık renk duvar boyalarıyla tamamlanmaktadır. Bahsettiğimiz diğer renkler yani sarı ve mavi renkler bu ferahlığı tamamen ortadan kaldırmakla birlikte salon duvar boyası için pek uygun özelliklere sahip değildir. Aynı zamanda salonda Fransız şıklığı yakalayabilmek amacıyla beyaz duvar rengini de kullanabilirsiniz. Beyazın bütün objelerle uyumu ve ferahlığından siz de faydalanabilirsiniz. Tüm bunlara ilaveten şık kartonpiyerler ve oymalarla Fransız şıklığına kendi stilinizi yansıtabilirsiniz. Oymalı bir tavan ve şık kartonpiyerler sayesinde salonunuzda harika bir Fransız şıklığı yakalayabilir, tavanlarınıza küçük bezemeler yaptırabilir, duvarlarınızı ise geniş aynalarla süsleyebilirsiniz. Böylece salonunuz olduğundan daha geniş ve ferah bir görünümde olacaktır. Ayrıca aynalara ilave olarak seçeceğiniz birkaç tablo ise dekorasyonunuzu tamamlayıcı nitelikte olacaktır.

Fransız Şıklığında Perde Tercihi Nasıl Olmalıdır

Şüphesiz her salon dekorasyonunda perde tercihi son derece önemlidir. Kimi salonlarda dekorasyonun karakteri doğrultusunda büyük, ferforje perdeler kullanılırken kimi salonlarda ise son derece sade ve şık perdeler tercih edilmektedir. Söz konusu Fransız şıklığı olduğunda da durum aslında aynıdır.

Fransız şıklığında perde tercihi de epey önem arz etmektedir. Çünkü Fransız mimarisi yukarıda da söz edildiği üzere oymalı şık mobilyalar ve klasik eşyaların rustik görünümü üzerinde şekillenmektedir. Bu yorumu yaptıktan sonra aklınıza gösterişli perdeler gelebilir lakin durum öyle değil. Fransız şıklığında perdeler son derece sade olmalı ve doğal ışıktan maksimum düzeyde yararlanılmalıdır. Ağır ve büyük desenli perdelerin Fransız şıklığında yeri olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Bunun yerine tek renk ya da dekorasyon renklerinizle uyumlu birkaç rengi barındıran perdelerle salonunuzda Fransız şıklığını kolayca yakalamanız mümkündür. Zaten hem zarif hem de gösterişli olan eşyalarınızı, sade Fransız tarzında tül ve perdelerle kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

About iga

Check Also

L Tipi Salon Dekorasyonu

L tipi salonlar, dekore edilmesi zor alanlar arasında yer almaktadır. Zira salonun L şeklinde olması, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.